Sıkça Sorulan Sorular
  Nasıl kullanılır?

  Adres arayarak, haritadan seçerek, elinizde bulunan tapu bilgilerini girerek veya bu özelliği destekleyen cihazlarınızla bulunduğunuz konumu tespit ederek sorgulama yapabilirsiniz. Adresten aramak için sorgulamak istediğiniz adresi girmeniz yeterlidir. İl ilçe mahalle ve sokak bilgisi ile bilgi talep ettiğiniz alana hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Harita üzerinde imleci hareket ettirerek veya sorgulamak istediğiniz alanın üstüne tıklayarak o alandaki erişilebilir bilgileri otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz. Konut, işyeri ve arsa seçeneklerini seçerek bilgi talep ettiğiniz segmenti değiştirebilirsiniz. 3ay-6ay-12ay ve 24 ay seçeneklerinden birini belirleyerek ortalama değerlerini sorgulamak istediğiniz süreyi bu günden geriye doğru belirleyebilirsiniz. Ekranda sorguladığınız (tıklayarak, ada-parsel bilgisi girerek, adres bilgisi girerek veya beni bul seçeneğini kullanarak) her alan için değerler otomatik olarak güncellenir.

  Arz ve fiyatla ilgili bilgi veren oklar ne işe yarar?

  Bu oklar pazarda seçtiğiniz segment ve zaman diliminde mülk arzının ve ortalama m² fiyatlarının değişimi ile ilgili genel bilgiyi kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır.

  3 Ay-6 Ay-12 Ay-24 Ay seçenekleri ne için kullanılır?

  Sorgulamak istediğiniz alanda Konut-İş yeri-Arsa seçeneklerinden her biri için bu günden geriye doğru farklı zaman dilimlerinin ortalama değerlerini ve bu değerlere bağlı açıklama, görüş ve puanlamaları hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Herhangi bir seçenek belirlememeniz durumunda ‘‘3 Ay’’ seçeneği otamatik olarak seçili gelecektir. Arz ve fiyatla ilgili bilgi veren oklar ne işe yarar? Bu oklar pazarda seçtiğiniz segment ve zaman diliminde mülk arzının değişimi, bununla birlikte ortalama m²fiyatlarının değişimi ile ilgili genel bilgiyi kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır.

  "Zaman Dilimi" yazan kutucuktaki bilgi ne işe yarar?

  Bu kutucuk genel olarak daha önce belirlediğiniz zaman aralığını göstermekle birlikte, sorguladığınız alanda belirlediğiniz zaman kriterlerine uygun değerlere erişilememesi durumunda erişilebilen en yakın zaman aralığında bilgiler sunulduğu için bilgilerin ait olduğu zaman dilimini göstermektedir.

  "Fiyat (m2)" yazan kutucuktaki bilgi ne işe yarar?

  Bu kutucuk içerisinde size sunulan bilgiler, seçtiğiniz segment (Konut-İşyeri-Arsa) ve zaman diliminde sorguladığınız alana yönelik ortalama m² fiyatlarından oluşmaktadır.

  "Kira Dönüşü" yazan kutucuktaki bilgi ne işe yarar?

  Bu kutucuk içerisinde konut veya işyeri seçenekleri için seçtiğiniz zaman filimi içerisindeki ortalama kira değerinin ortalama satış bedeli bölmesi ile elde edilen ve mevcut kira değerine bağlı olarak mülkün kendisini kaç ayda amorti edeceğini gösteren bilgiler yer alır. Arsa segmenti için bu alanda bir değer sağlamamaktadır.

  Kutucukların altında verilen açıklama yazısı ne işe yarar?

  Bu alanda verilen açıklamalar genel olarak gayrimenkul pazarındaki durum, değer değişimleri, mülk trendleri, fizibilite seçenekleri dikkate alınarak kısa ve genel açıklamalara erişmenizi sağlar. Bu açıklamalar uzmanlarımızca takip edilen gayrimenkul sektörünün genel hareketleri göz önünde bulundurularak ve ‘’Türkiye Veri İşleme Merkezi’’ süzgecinden geçirilerek kullanıcılara sunulmaktadır.

  Yatırım puanı ne işe yarar?

  Yatırım puanı ‘’Türkiye Veri İşleme Merkezi’’ uzman ekiplerince elde edilen dataların değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan ve 100 puan üzerinden değerlendirme sonucu gösteren özel bir algoritmadır.

  Ne kadar güvenilir?

  Unutulmaması gereken konu tüm kullanıcılara ücretsiz sağlanan bu bilgiler piyasa verilerinin toplanması ve işlenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Veri miktarındaki artış güvenilirlik seviyesinin artışı ile doğru orantılıdır. Türkiye Veri işleme Merkezi (TUVIMER) gayrimenkul piyasasındaki belirsizlikleri azaltmak ve şeffaflık sürecine katkıda bulunmak adına geliştirdiği bu projede kimseye yatırım tavsiyesi sunmaz ve sistem bilgilerine bağlı olarak gerçekleştirilecek işlemlerin sonuçlarına bağlı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.

  Tapusor/Tuvimer kimdir ?

  Tapusor, Gayrimenkul sektöründe yönettiği Big Data Havuzu ile sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin AR-GE ürünüdür. TUVIMER, Tapusor uygulaması ile kullanıcılara veri yorumlama ve sektör tecrübesini ücretsiz olarak sunuyor.

  Tuvimer Türkiye’de gayrimenkul sektöründeki uzmanlığı ve sahip olduğu veri havuzunu ileri teknolojik altyapısı ile işleyerek veri toplama değerlendirme ve yorumlama konusunda fark yaratan hızlı ve özel çözümler uygulayan ar-ge ve mühendislik yapılanmasıdır. Tuvimer 2004 yılından bu yana geliştirerek büyüttüğü veri havuzunu uzman kadrosu ile iş ortaklarının ihtiyaçları doğrultusunda yorumlama ve raporlama yeteneğine sahip butik uygulamalarıyla sektörün gelişimine hizmet veren mühendislik şirketidir.

  Karar aşamasındaki kullanıcılar için bir referans noktası olan Tapusor uygulaması sektördeki veri eksikliğinin giderilmesi açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Henüz ücretsiz olarak yayında olan ve düzenli olarak güncellenen proje tamamen bilimsel güncel ve veriye dayalı analizler bulunuyor.

  Verileriniz güvenilir mi ? Veri kaynaklarınız nedir?

  Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren TUVIMER, AR-GE ekibi tarafından istatistik disiplininden yararlanarak datalarını akıllandırma, yorumlama ve anlamlandırma süreçlerinden geçiriyor. Seçtiğiniz gayrimenkulü bölgesel olarak analiz eden uygulama üzerinden ortalama metrekare fiyatlarını, bölgenin önerilen danışmanlar listesini, yatırım puanını, uzman görüşünü, periyodik zaman dilimleri içerisinde yaşanan arz-fiyat değişimine harita üzerinden, adres girerek ya da ada parsel numarası girerek sorgulamalar yapmasına olanak sağlıyor. Verinin güvenilirliği, bilgi sorgulanan bölgedeki erişilebilir data yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

  Önerilen Danışman ne demek ?

  Önerilen Danışman, YTÜ Teknopark’da AR-GE ekibimiz tarafımızdan geliştirilen algoritmalar ile oluşturulan bağımsız bir tespit yöntemidir.Listeleme önerilen danışmanların rastgele sıralanması ile oluşturulmaktadır. 1 numarada görünen, en iyi/en çok önerilen vs. danışman anlamı taşımaz.

  Önerilen Danışman olarak gözükmek istiyorum

  Önerilen Danışman Tuvimer tarafından geliştirilen algoritmalara uyum sağlayan danışman bilgileri ile otomatik olarak oluşmaktadır. Dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Sisteme giriş yapabilmek için çalıştığınız lokasyon, özelleştiğiniz alan , özelleştiğiniz segment (konut/işyeri/arsa) ve tecrübe çarpanı açısından yeterli puan almanız gerekmektedir. Telefon numaranıza bağlı ilanlarınız üzerinden puanlama gerçekleştirilmektedir.

  Önerilen Danışmanlardan çıkmak istiyorum

  Elbette, telefon numaranızı rica edeceğim. Sakıncası yoksa ücretsiz bir hizmet olan önerilen danışmanlar listesinde gözükmek istememenizin sebebini geri bildirim olarak bizimle paylaşabilir misiniz lütfen ?

  Önerilen Danışman neye göre belirleniyor?

  Önerilen Danışman Tuvimer tarafından geliştirilen algoritmalara uyum sağlayan danışman bilgileri ile otomatik olarak oluşmaktadır. Dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Sisteme giriş yapabilmek için çalıştığınız lokasyon, özelleştiğiniz alan , özelleştiğiniz segment (konut/işyeri/arsa) ve tecrübe çarpanı açısından yeterli puan almanız gerekmektedir. Telefon numaranıza bağlı ilanlarınız üzerinden puanlama gerçekleştirilmektedir.

  Emlak Muayenesi nedir?

  Emlak Muayenesi, Tapusor üzerinden örnek formatını görebilirsiniz. Sorguladığınız lokasyon ile ilgili gayrımenkule yönelik tüm kararlarınızı destekleyebilecek erişilebilen tüm bilgileri rapor halinde sunan, PDF formatında e-mail olarak iletilen bir raporlama hizmetidir. Kredi kartınızla satın alabilirsiniz.

  Ada/parselden arama yapamıyorum

  Tapusor, TKGM sistemi ile entegre çalışır. TKGM’den hizmet alınamaması durumunda Tapusor’dan bağımsız olarak arama gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ayrıca ova/nehir /deniz gibi kadastral bilgisi olmayan bir yer seçilmiş olması halinde arama yapamazsınız.

  Beni Bul çalışmıyor

  Beni Bul cihazın GPS özelliğinin açık olması koşulunda çalışır. Aksi bir durum yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Limitiniz doldu uyarısı alıyorum

  Üye girişi yaptınız mı ? Üyelik dışı sorgulamalarda günlük sorgu limitiniz 5 adettir.

  Ücretsiz üye olmanızı tavsiye ederiz.

  Üye olduğunuz halde bu limit hatasını alıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Tümünü göster
  Parsel Olmayan Bir Alana Denk Geldiniz. {{cityName}}, {{townName}}, {{neighborhoodName}}, Ada: {{blockNo}}, Parsel: {{parcelNo}}, Alan: {{areaFull}} Parsel bilgilerini görüntülemek için tıklayınız. Kısa Bir Süre İçin Ada-Parsel Bilgisi Sağlanamamaktadır.