Gayrimenkul Borsası 5 Büyükşehir Endeksini Açıkladı


23
Oca

Türkiye’deki gayrimenkullerle ilgili nitelikli bilgiyi kullanıcılarına sağlayan GABORAS Gayrimenkul Borsası, ‘5 Büyükşehir Endeksi’ değer değişim raporunu açıkladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illeri baz alınarak hazırlanan rapora göre 2019 yılında konut kategorisinde yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu.

Tam fırsat eşitliği ilkesiyle alıcı ve satıcıyı aynı bilgi havuzundan yararlandırarak sigortalı gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştiren Gayrimenkul Borsası, sektörün kayıt dışı ve düzensiz yapısını ortadan kaldırıyor. Türkiye’nin 5 büyükşehrinin içinde yer aldığı Endeks – 5 analizinde yer alan bilgilere göre geçen yıl yatırımcısına en çok kazandıran il %20 oranındaki değer artışı ile Antalya oldu. Büyükşehire bağlı ilçelerin ayrıca incelendiği raporda 2019 yılında konut değer değişim oranı en fazla artan ilçe %39 ile İzmir’in Bergama ilçesi oldu.

İKİNCİ SIRADA SİLİVRİ VAR

En fazla konut değer artışı yaşayan ilk 10 ilçe sıralamasına Antalya’dan 5, İzmir’den 3 ve İstanbul’dan ise 2 ilçe yer aldı. Yatırımcısına %20 ve üzeri değer artışı sağlayan bu ilçeler sırasıyla şöyle:

İzmir – Bergama, İstanbul – Silivri, Antalya – Gazipaşa, Antalya – Kemer, İzmir – Selçuk, İstanbul – Çatalca, Antalya – Kaş, Antalya – Aksu, İzmir – Karaburun, Antalya –Korkuteli.

Bir dönem yatırımcıların uğrak adresi olan Silivri ve Çatalca aksı 2019 yılında yeniden eski günlerine dönmeye başladığının sinyallerini veriyor. Geçen sene Silivri ilçesi %36 değer artışı yaşarken Çatalca’da bu rakam %25 olarak tespit edildi. Antalya’nın Gazipaşa, Kemer, Kaş, Aksu ve Korkuteli ilçeleri de en fazla değer artışı yaşanan ilk 10 ilçe arasında kendisine yer buldu.

BURSA ve ANKARA LİSTEDE YOK

Öte yandan başkent Ankara ve sanayi kenti Bursa kendilerine listede yer bulamadı. Bursa’da Karacabey ilçesi %12 ile ortalama metrekare değeri en çok artan 19. ilçe oldu. Ankara’da ise Polatlı ilçesi 2019 yılında sadece %8’lik değer artışı yaşayarak enflasyon karşısında eridi.

ANTALYA’DA DEĞER KAYBI YOK

Gayrimenkul Borsası tarafından yayınlanan ‘5 Büyükşehir Endeksi’ raporunda yer alan bilgiye göre 2019 yılı içerisinde Antalya’nın hiçbir ilçesinde değer kaybı yaşanmadı. Geçen sene %5 ve altında değer kaybı yaşayan ilçeler:

  • İstanbul’dan; Ataşehir, Şile, Sancaktepe, Beşiktaş, Şişli, Tuzla ve Zeytinburnu
  • İzmir’den; Çeşme, Gaziemir, Bornova,
  • Ankara’dan; Beypazarı, Gölbaşı, Pursaklar
  • Bursa’dan; Kestel

“VATANDAŞ GAYRİMENKULÜNÜ ÜCRETSİZ DEĞERLENDİREBİLİR”

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan GABORAS Kurum Sözcüsü Hakan Gümüş, “Gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştirmek için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Şuan Türkiye’deki tüm gayrimenkullerle ilgili kapsamlı bilgi ve raporlama hizmetini bireysel sistemler üzerinden alabiliyorsunuz. Ücretsiz bir şekilde kayıt olup gayrimenkullerini sisteme ekleyen herkes bu hizmetlerinden yararlanabiliyor” dedi.

GABORAS Mülk Yönetimi sistemlerinin şuan sadece kurumsal üyeler için ücretli olduğunun altını çizen Gümüş, “Kurumsal firmalarımıza ciddi gelir artışları sağladık. Himayelerinde bulunan binlerce gayrimenkulü değere etki eden tüm faktörleri gözeterek yönetebilme imkânı tanıyoruz. Kira gelirlerindeki artıştan tutun da satış rakamlarına kadar pek çok bilgi güncel piyasa verileri kullanılarak sunulmaktadır. Bu sayede gayrimenkuller arasında kar/zarar ilişkileri kurularak hangi gayrimenkulün ticarete katılacağı ile ilgili destek sağlamaktayız” dedi.

Yerel bilgi ağı sisteminin açılmasıyla yerel bazda işini düzgün yapan emlak müşavirlerine iş hacmi oluşturacak olan GABORAS Gayrimenkul Borsası, sistemin çok daha sağlıklı ve şeffaf ilerlemesini sağlayacak.


Sizin için seçtiklerimiz

3. Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte faaliyetlerine son verecek olan Atatürk Havalimanı’nın yeni dönemde Millet Bahçesi olarak hizmet vereceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından... devamını oku
68 şehrin verileri incelendiğinde artış oranı enflasyon artış oranının üzerindeyken, İstanbul’daki artış enflasyonun da altında kalmış, yatırımcılar reel bazda negatif getiri... devamını oku
Bağımsız Bölüm Satış Rakamları
Ekonomide yaşanan küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen Türkiye için konut en cazip yatırım araçlarından biri olarak öne çıkıyor. TUİK ve Tapusor.com verileri kullanılarak... devamını oku

68 şehrin verileri incelendiğinde artış oranı enflasyon artış oranının üzerindeyken, İstanbul’daki artış enflasyonun da altında kalmış, yatırımcılar reel bazda negatif getiri... devamını oku
Tapusor.com ve TUİK dataları ile 2018 yılı konut sektörü ilk yarı performansını inceledik. İnceleme kapsamında TUİK resmi konut satış rakamlarını, Tapusor.com ortamala konut... devamını oku
Türkiye Veri İşleme Merkezi (Tuvimer) gayrimenkul sektöründeki nitelikli veri eksikliğini giderebilmek amacıyla geliştirdiği Tapusor programı “Yatırım Nereye” projesi kapsamında elde... devamını oku
  • Tapusor
  • Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark 1B-22 Başakşehir / İSTANBUL
  • 0212 549 6160
  • info@tuvimer.com