Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nda Kritik Görüşme


23
Nis

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal liderliğinde, Gayrimenkul Kıymetler Borsası (GABORAS) projesi kapsamında bir toplantı gerçekleştirildi. MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirilen görüşmede, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Varlık Fonu, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve İSEDAK yetkilileri de hazır bulundu.

Buluşmada, GABORAS’ın teknolojik düzeyi, izleme-ölçme yeteneği, anlık izlenebilen ‘değer haritaları’, mevzuat çalışmaları, İSEDAK ülkeleri dahil uluslararası ağ kapasitesi ve GABORAS’ın kamu kurumlarından beklentileri konuşuldu.

Toplantıda ayrıca, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önem vererek desteklediği ve “Hızlandırın” talimatını verdiği ‘Türkiye Merkezli Gayrimenkul Borsası’nın kurulması projesinin yol haritası, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal başkanlığında karara bağlandı.

“Müsiad Olarak Projeye Destek Vermeye Hazırız”


Buluşmada kısa bir konuşma yapan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın yurt içi ve yurt dışından 11 bini aşkın üyesi, 60 bin işletmesi ve 91 ülkedeki teşkilat ağıyla, İSEDAK ülkelerinin dâhil olduğu coğrafyalarda GABORAS projesine destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir konumda yer aldığına dikkat çeken Kaan, sektörün ilerlemesi ve ülkemizin son yıllarda elde ettiği başarılı büyüme sürecinin devam etmesi adına MÜSİAD olarak bu denli projelere önem verdiklerine dikkat çekti.

“Cumhurbaşkanlığı Strateji Ve Bütçe Başkanlığı Olarak Gerekli Koordinasyonu Yapmaya Devam Edeceğiz”
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da İSEDAK bünyesinde yer alan ülkelerin böyle bir Gayrimenkul Sermaye Borsası sayesinde atıl kaynaklarını ekonomiye kazandırılabileceğini belirtti.

“Güvenli Alım Satım Platformu” ve “Gayrimenkul Borsası” veri paylaşım sürecinin kurulması gerektiğinin altını çizen Ağbal, işin menkul kıymetleştirilmesi boyutunda ilgili tüm kamu kurumlarının desteğine ve hızlı aksiyonuna ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Ağbal, bunun ilk adımı olan ülkemiz gayrimenkul veri platformunun kurulabilmesi konusunda gelinen aşamada kamu kurumlarından beklentilerin neler olduğunun tartışılmasını, bu beklentilerin karşılanabilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

SPK ve Varlık Fonunun konuya olumlu yaklaşımı ile GABORAS’ın geldiği noktanın sevindirici olduğunu ifade eden Ağbal, “Gayrimenkul Borsası’nın bir an önce hayata geçmesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak gerekli koordinasyonu yapmaya devam edeceğiz” dedi.

GABORAS Not Verecek

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Köse, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi kredi derecelendirme kuruluşlarımızı kurma vizyonu çerçevesinde, GABORAS’ın tüm dünyaya model olacak gayrimenkul derecelendirme ve kredilendirme kuruluşu olacağı ve global şehirlerin gayrimenkul kredi notlarının Türkiye’den belirleneceği bir vizyondan bahsetti.

“Değer Haritaları Artık Anlık Yayınlanıyor”

SPK sunumuyla başlayan oturumda GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, “Hazırız, yerli ve milli yazılımla, değer haritalarımızı yapıyoruz, anlık yayınlıyoruz” dedi. Altun, ölçülen, takip edilen gayrimenkullerin evvela güvenli bir alım-satım ortamı oluşturacağını, akabinde gelen endeksleşme ve borsalaşma süreciyle gayrimenkuldeki ölü sermayenin tekrar piyasaya döneceğini ve Türkiye’ye muazzam ölçekte yabancı yatırımcı çekilebileceğini anlattı.

Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, değer haritası çıkarılmasının önemli olduğunu ve bu konuda duyulan ihtiyaca binaen kendilerinin de benzer projeler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk de GABORAS’ın Türkiye gayrimenkul piyasasını uluslararası platforma taşıyacağını ve işi hızlandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını iletti.

Kamu Kuruluşlarından Yoğun İlgi Gösterildi


Gayrimenkul borsası konusuyla alakalı tüm kamu kurumlarının temsil edildiği toplantıda şu katılımcılar yer aldı: ‘Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ve CFO’su Mithat Bülent Özmen, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Fidan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, Dış İşleri Bakanlığı İİT, EİT ve D8 Genel Müdür Yardımcısı Tolga Bermek, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörler Kambiyo Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ertürk, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Semi Okumuş, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Hüseyin Engin Sarıibrahim, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yarkın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu İkinci Başkanı Yakup Asarkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kamdar, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya, DEİK Genel Sekreteri Caner Çolak, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Köse, GABORAS Yönetim Kurulu Başdanışmanı Lütfi Altun, SENYAP Genel Müdürü Ahmet Buğa’.


Sizin için seçtiklerimiz

Türkiye genelinde konut fiyat artışlarında İstanbul yerinde kalırken, İzmir, Antalya, Samsun gibi Anadolu sahilleri ipi göğüsledi. Yıllık fiyat artışında İzmir yüzde 21 ile... devamını oku
3. Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte faaliyetlerine son verecek olan Atatürk Havalimanı’nın yeni dönemde Millet Bahçesi olarak hizmet vereceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından... devamını oku
Taşınmak, her zaman zahmetli bir iş olmuştur. Kendinize uygun evi bulmak, nakliyeciyle anlaşmak, eşyalarınızı kolilemek fazlaca efor ve zaman harcamanıza neden olacaktır. Ancak bazı... devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye’nin en kapsamlı gayrimenkul sorgulama platformu Tapusor.com tarafından hazırlanan ‘2017 Yılı Konut Sektörü Kiralama ve Satın Alma İşlemleri” araştırmasının 2. raporunu... devamını oku
Türkiye genelinde konut fiyat artışlarında İstanbul yerinde kalırken, İzmir, Antalya, Samsun gibi Anadolu sahilleri ipi göğüsledi. Yıllık fiyat artışında İzmir yüzde 21 ile... devamını oku
Kuzey Marmara Otoyolu'nda bazı bölümler kullanıma açıldı.
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında, Kurtköy-Liman Kavşağı ve Liman Kavşağı-Demirciler Kavşağı arasındaki kesim trafiğe açıldı. Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi... devamını oku
  • Tapusor
  • Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark 1B-22 Başakşehir / İSTANBUL
  • 0212 549 6160
  • info@tuvimer.com