Gayrimenkul Borsası 5 Büyükşehir Endeksini Açıkladı


23
Oca

Türkiye’deki gayrimenkullerle ilgili nitelikli bilgiyi kullanıcılarına sağlayan GABORAS Gayrimenkul Borsası, ‘5 Büyükşehir Endeksi’ değer değişim raporunu açıkladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illeri baz alınarak hazırlanan rapora göre 2019 yılında konut kategorisinde yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu.

Tam fırsat eşitliği ilkesiyle alıcı ve satıcıyı aynı bilgi havuzundan yararlandırarak sigortalı gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştiren Gayrimenkul Borsası, sektörün kayıt dışı ve düzensiz yapısını ortadan kaldırıyor. Türkiye’nin 5 büyükşehrinin içinde yer aldığı Endeks – 5 analizinde yer alan bilgilere göre geçen yıl yatırımcısına en çok kazandıran il %20 oranındaki değer artışı ile Antalya oldu. Büyükşehire bağlı ilçelerin ayrıca incelendiği raporda 2019 yılında konut değer değişim oranı en fazla artan ilçe %39 ile İzmir’in Bergama ilçesi oldu.

İKİNCİ SIRADA SİLİVRİ VAR

En fazla konut değer artışı yaşayan ilk 10 ilçe sıralamasına Antalya’dan 5, İzmir’den 3 ve İstanbul’dan ise 2 ilçe yer aldı. Yatırımcısına %20 ve üzeri değer artışı sağlayan bu ilçeler sırasıyla şöyle:

İzmir – Bergama, İstanbul – Silivri, Antalya – Gazipaşa, Antalya – Kemer, İzmir – Selçuk, İstanbul – Çatalca, Antalya – Kaş, Antalya – Aksu, İzmir – Karaburun, Antalya –Korkuteli.

Bir dönem yatırımcıların uğrak adresi olan Silivri ve Çatalca aksı 2019 yılında yeniden eski günlerine dönmeye başladığının sinyallerini veriyor. Geçen sene Silivri ilçesi %36 değer artışı yaşarken Çatalca’da bu rakam %25 olarak tespit edildi. Antalya’nın Gazipaşa, Kemer, Kaş, Aksu ve Korkuteli ilçeleri de en fazla değer artışı yaşanan ilk 10 ilçe arasında kendisine yer buldu.

BURSA ve ANKARA LİSTEDE YOK

Öte yandan başkent Ankara ve sanayi kenti Bursa kendilerine listede yer bulamadı. Bursa’da Karacabey ilçesi %12 ile ortalama metrekare değeri en çok artan 19. ilçe oldu. Ankara’da ise Polatlı ilçesi 2019 yılında sadece %8’lik değer artışı yaşayarak enflasyon karşısında eridi.

ANTALYA’DA DEĞER KAYBI YOK

Gayrimenkul Borsası tarafından yayınlanan ‘5 Büyükşehir Endeksi’ raporunda yer alan bilgiye göre 2019 yılı içerisinde Antalya’nın hiçbir ilçesinde değer kaybı yaşanmadı. Geçen sene %5 ve altında değer kaybı yaşayan ilçeler:

  • İstanbul’dan; Ataşehir, Şile, Sancaktepe, Beşiktaş, Şişli, Tuzla ve Zeytinburnu
  • İzmir’den; Çeşme, Gaziemir, Bornova,
  • Ankara’dan; Beypazarı, Gölbaşı, Pursaklar
  • Bursa’dan; Kestel

“VATANDAŞ GAYRİMENKULÜNÜ ÜCRETSİZ DEĞERLENDİREBİLİR”

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan GABORAS Kurum Sözcüsü Hakan Gümüş, “Gayrimenkul ticaretini güvenli platformlar üzerinden gerçekleştirmek için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Şuan Türkiye’deki tüm gayrimenkullerle ilgili kapsamlı bilgi ve raporlama hizmetini bireysel sistemler üzerinden alabiliyorsunuz. Ücretsiz bir şekilde kayıt olup gayrimenkullerini sisteme ekleyen herkes bu hizmetlerinden yararlanabiliyor” dedi.

GABORAS Mülk Yönetimi sistemlerinin şuan sadece kurumsal üyeler için ücretli olduğunun altını çizen Gümüş, “Kurumsal firmalarımıza ciddi gelir artışları sağladık. Himayelerinde bulunan binlerce gayrimenkulü değere etki eden tüm faktörleri gözeterek yönetebilme imkânı tanıyoruz. Kira gelirlerindeki artıştan tutun da satış rakamlarına kadar pek çok bilgi güncel piyasa verileri kullanılarak sunulmaktadır. Bu sayede gayrimenkuller arasında kar/zarar ilişkileri kurularak hangi gayrimenkulün ticarete katılacağı ile ilgili destek sağlamaktayız” dedi.

Yerel bilgi ağı sisteminin açılmasıyla yerel bazda işini düzgün yapan emlak müşavirlerine iş hacmi oluşturacak olan GABORAS Gayrimenkul Borsası, sistemin çok daha sağlıklı ve şeffaf ilerlemesini sağlayacak.


Sizin için seçtiklerimiz

Ekrem İmamoğlu Kimdir
Ekrem İmamoğlu CHP ve İYİ Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayıdır. Peki Ekrem İmamoğlu kimdir? Ekrem İmamoğlu nerelidir? Ekrem İmamoğlu kaç yaşındadır? Gelin Ekrem... devamını oku
Tapusor.com ve TUİK dataları ile 2018 yılı konut sektörü ilk yarı performansını inceledik. İnceleme kapsamında TUİK resmi konut satış rakamlarını, Tapusor.com ortamala konut... devamını oku
Kuzey Marmara Otoyolu'nda bazı bölümler kullanıma açıldı.
Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında, Kurtköy-Liman Kavşağı ve Liman Kavşağı-Demirciler Kavşağı arasındaki kesim trafiğe açıldı. Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi... devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konutta İndirim Kampanyası
Konutta indirim kampanyası bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamasıyla resmen başladı. Buna göre projelerin satış fiyatlarında %10 indirim yapılacak. Ancak konutta... devamını oku
Bilgilendirme: Metrekare fiyatı en yüksekten en düşüğe doğru... devamını oku
Türkiye genelinde konut fiyat artışlarında İstanbul yerinde kalırken, İzmir, Antalya, Samsun gibi Anadolu sahilleri ipi göğüsledi. Yıllık fiyat artışında İzmir yüzde 21 ile... devamını oku
  • Tapusor
  • Yıldız Teknik Üniversitesi İkitelli Teknopark 1B-22 Başakşehir / İSTANBUL
  • 0212 549 6160
  • info@tuvimer.com